„Co wiemy o otaczającej nas przyrodzie?”  - Letni konkurs

22 czerwca 2022 r. odbyło się podsumowanie drugiej części szkolnego projektu „Co wiemy o otaczającej nas przyrodzie” w formie konkursu wiedzy dla klas I - III. Dziewczyny i chłopcy mieli wykazać się umiejętnościami zdobytymi podczas kolejnych etapów przyrodniczego programu przybliżającego dziką faunę Polski oraz wybrane elementy flory.

Konkurs składał się z trzech etapów:

  • I  – rozpoznawanie  i nazywanie popularnych ptaków, ssaków, owadów, wiosennych kwiatów,
  • II – wymienianie nazw mniej znanych ssaków, ptaków, owadów, wiosennych kwiatów występujących w Polsce,
  • III – formułowanie odpowiedzi na przyrodnicze pytania związane z życiem poznanych zwierząt i roślin.

„Na jagody” dla przedszkolaków

20 czerwca 2022 r. uczennice i uczniowie klas I – III ponownie wystawili przedstawienie „Na jagody” na podstawie lektury Marii Konopnickiej. Na widowni, tym razem, usiadły dzieci z przedszkola oraz koleżanki i koledzy z klas: IV oraz V.

Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

mgr Danuta Kukla-

Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów

Uczennice i uczniowie klasy pierwszej otrzymali dzisiaj Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, prowadzonej przez Instytut Książki. Projekt ten jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wyprawka zawiera książkę „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców, podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.

Czytaj więcej
ks. mgr Antoni Mulka-

Pielgrzymka klasy III

Pięknym zwyczajem już jest, że dzieci z klasy III po przystąpieniu do I Komunii Świętej wyjeżdżają na wspólną wycieczkę wraz ze swoimi rodzicami. Jest to okazja nie tylko do wypoczynku, ale także poznania nowych miejsc oraz integracji dzieci i rodziców.

Tym razem wyjechaliśmy 15 czerwca do Łagiewnik, aby zwiedzić Centrum Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W Sanktuarium najpierw podziwialiśmy piękne mozaiki, z przedstawianych scen dzieci odgadywały to, czego nauczyły się na religii o Panu Bogu.

Czytaj więcej
mgr Jerzy Jastrzębski-

Spotkanie z wielką historią naszej Małej Ojczyzny

W dniu 14 czerwca 2022 uczniowie klasy V pod opieką Pani Małgorzaty Szutkowskiej oraz Jerzego Jastrzębskiego odwiedzili Muzeum Regionalne. Lekcja muzealna i zwiedzanie ekspozycji związane były zarówno z Bitwą Gorlicką 1915 roku jak i postacią i dokonaniami Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej. Z racji przypadającej w tym roku dwusetnej rocznicy urodzin twórcy nowoczesnego, jak na owe czasy, oświetlenia Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił bieżący rok kalendarzowy Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Wszyscy mieli okazję zaznajomić się zarówno osobą ojca lampy naftowej, jak i ciekawostkami związanymi i przerobem „oleju skalnego” (tak pierwotnie nazywano ropę) oraz genezą hasła „Gorlice – miasto światła” – w końcu to tutaj zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa i oświetlała gorlickie ulice.

Czytaj więcej
mgr Irena Basista-

„Co wiemy o otaczającej nas przyrodzie?” - Ptaki

W ramach trwającego szkolnego projektu (część III – Wiosna), dzieci z klas I – III podjęły następujące działania związane z poznawaniem ptaków obecnych w Polsce przez cały rok oraz przylatujących wiosną lub jesienią:
- oglądały barwne ilustracje niektórych ptaków występujących w naszym kraju,
- zapoznały z budową zewnętrzną ptaka oraz budową pióra,
- poznawały ciekawostki dotyczące skrzydlatych przyjaciół, zamieszczone na gazetce,

Czytaj więcej
mgr Irena Basista-

Święto Mamy i Taty

14 czerwca 2022 r. odbyła się w szkole uroczystość Dnia Mamy i Taty. Pan dyrektor Maksymilian Olszewski serdecznie powitał zaproszonych rodziców, zaprosił do obejrzenia występów i złożył przybyłym gościom serdeczne życzenia. Uczennice i uczniowie klas I – III, pod kierunkiem wychowawczyń, przygotowali program artystyczny dla rodziców. Wystawili przedstawienie Na jagody, będące adaptacją utworu patronki naszej szkoły – Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej
mgr Beata Fiega-

V Mistrzostwa Małego Mistrza Gminy Gorlice

W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się V Mistrzostwa Małego Mistrza Gminy Gorlice. W tym roku gośćmi specjalnymi byli mistrzowie lekkoatletyki – Michał Zieleń oraz Oliwia Kwaśniak.

Do rywalizacji stanęły wszystkie szkoły z terenu gminy Gorlice oraz uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w oddziale przygotowawczym w SP w Ropicy Polskiej.
Naszą szkołę reprezentowali:

  • Lena Bugno i Paweł Przepióra z klasy I
  • Wiktoria Ryba i Alan Migacz z klasy II
  • Zuzanna Stec i Hubert Machowski z klasy III
Czytaj więcej
Pokaż więcej

Dołącz do nas na Facebook’u

Facebook SzkołaFacebook PrzedszkoleWolontariat

Skontaktuj się z nami