Nasza NIEPODLEGŁA - Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada obchodziliśmy niezwykłą uroczystość - 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez ponad wiek nasz kraj nie istniał na mapie. Żył jednak naród i kultura. I właśnie dzisiaj wszyscy uczniowie przypomnieli o tym, jak trudno było odzyskać upragnioną wolność - wolność, która nie jest nam dana raz na zawsze i o którą trzeba cały czas dbać i walczyć.

Rozpoczęliśmy od mszy świętej, którą uświetnił występ szkolnego chóru pod batutą pani Alicji Pyznar.  Podczas mszy świętej dzieci i młodzież w trosce o dobre zrozumienie budowania niepodległej ojczyzny na wzór wartości chrześcijańskich, wzorując się Społeczną Krucjatą Miłości napisaną przez błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod przewodnictwem przewodniczącej szkoły składały ślubowanie, że będą żyć tymi zasadami.

Tragedię naszego narodu rozpoczęły trzy daty: 1772, 1793, 1795 - trzy rozbiory dokonane przez Rosję, Austrię i Prusy. Polacy nie ugięli się jednak. Wielu było takich, którzy przygotowywali naród polski do walki. Pamiętny rok 1830 - Powstanie Listopadowe, potem Powstanie Styczniowe w 1863 roku. Kiedy 1 sierpnia 1914 roku  wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. I właśnie o tej walce i dążeniu do wolności opowiedzieli uczniowie klasy IV i V w pięknej części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem pani Alicji Pyznar i pani Małgorzaty Szutkowskiej.

Punktualnie o godzinie 11:11 społeczność szkolna odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego” ramach ogólnopolskiej akcji patriotycznej: „Szkoła do hymnu”. 

FILM  >>>TUTAJ

W całej uroczystości aktywny udział mieli również pozostali uczniowie. Każda klasa pod okiem wychowawcy wykonała przepiękne plakaty na temat Święta Niepodległości. Stanowiły one wymowną dekorację podczas akademii. Narrację prowadzoną przez uczniów klasy IV i V przeplatały wiersze, piosenki i prezentacja przygotowane przez uczniów poszczególnych klas. Uczniowie klasy I recytowali wiersz "Katechizm polskiego dziecka" i zaśpiewali piosenkę "Polska". Klasa II zachwyciła tańcem i wykonaniem piosenki "Płynie Wisła płynie", a klasa III przepięknie zaśpiewała piosenkę "Myślimy o Polsce" oraz wyrecytowała wiersz "Święto Niepodległości". Uczniowie klasy VI zaprezentowali wiersz "Barwy ojczyste". Starsza młodzież - uczniowie klasy VII przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili drogę narodu polskiego do odzyskania upragnionej wolności. Na koniec uczniowie klasy VIII przy akompaniamencie gitary zaprezentowali wszystkim "Szarą piechotę".

Podczas uroczystości znalazł się również czas na rozwijanie umiejętności programistycznych. Uczniowie pod kierunkiem pani Anety Motyki zakodowali czerwoną różę na biało - czerwonym tle, jako symbol wielkiej miłości do Ojczyzny.

Podczas akademii nastąpiło również podsumowanie Szkolnego Konkursu on - line "Nasza NIEPODLEGŁA". Dla uczczenia 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie klas I - VIII wystartowali w konkursie wiedzy. Nie zawiedli i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do konkursu, którego koordynatorem była pani Aneta Motyka. Oceniano nie tylko poprawność odpowiedzi, ale również czas rozwiązania! Okazało się, że wyłonienie zwycięzców jest bardzo trudne. Różnica w czasie rozwiązania quizu sięgała setnych sekundy.

Ale udało się i mamy zwycięzców:

  • w kategorii klas I – III:

I miejsce – Adam Róż

II miejsce – Zofia Gryboś

III miejsce – Lena Bugno

  • WYRÓŻNIENIE: Amelia Przetacznik, Martyna Machowska, Izabela Rutana, Maria Niziołek
  • w kategorii klas IV – VIII:

I miejsce – Wiktor Przetacznik

II miejsce – Magdalena Gryboś

III miejsce – Patrycja Bugno

  • WYRÓŻNIENIE: Jagoda Diduch, Adrian Gryboś, Gabriela Niziołek, Stanisław Gryboś

Uczniowie odebrali gratulacje z rąk Dyrektora szkoły pana Maksymiliana Olszewskiego oraz nagrody książkowe ufundowane przez księdza proboszcza Antoniego Mulkę.

Na koniec uroczystości głos zabrał Dyrektor szkoły, który podkreślił, że stajemy w dzień  Święta Niepodległości do uroczystego Apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Oddajemy cześć Tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem.

Projekt edukacyjny „Nasza NIEPODLEGŁA” powstał w wyniku współpracy nauczycieli: A. Pyznar, M. Szutkowskiej i A. Motyki. W swym charakterze patriotyczno-obywatelskim został dedykowany całej szkolnej społeczności, aby przypomnieć, że dzisiaj jesteśmy wolnym państwem, a 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Dołącz do nas na Facebook’u

Facebook SzkołaFacebook PrzedszkoleWolontariat

Skontaktuj się z nami